Czas zielonych szkół i wycieczek szkolnych bez kleszczy

kleszcz

Zaczyna się maj, nadchodzi czas zielonych szkół i wycieczek szkolnych. Jest to również dobry moment, aby pomyśleć, gdzie wysłać w tym roku dzieci na wakacje. Powoli trzeba więc zaplanować, co zapakujemy do plecaka naszego podróżnika. Okulary przeciwsłoneczne, czapeczka, krem do opalania – to rzeczy, które przychodzą nam do głowy od razu. Nie zapominajmy jednak, by spakować to, co uchroni je przed kleszczami.

Borelioza jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób zakaźnych i najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze w naszym kraju, podaje Ministerstwa Zdrowia. Zapada na nią około 4 tysięcy osób rocznie. Ponadto w ostatnich latach w Polsce liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (WZM) wzrosła ponad 30-krotnie. Corocznie odnotowuje się ok. 250 przypadków. Sezon wzmożonej aktywności kleszczy to okres od marca do końca czerwca oraz od sierpnia do października.

Wyższe wskaźniki infekcji chorób przenoszonych przez kleszcze występują u dzieci w wieku od dwóch do czternastu lat, stąd młodzi uczestnicy wyjazdów są łatwym celem ataków kleszczy, powinny być też szczególnie przed nimi chronione. Ugryzienie kleszcza zazwyczaj nie boli, dlatego ciężko zauważyć moment, gdy przyczepia się do skóry. W ślinie tych pasożytów znajduje się substancja znieczulająca i substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi. Pozwala to kleszczom dostać się pod skórę praktycznie niezauważalnie i pozostać tam nawet do kilku tygodni.

Pakując plecak dziecka na zieloną szkołę, czy wycieczkę szkolną, szczególnie jeśli jedzie w tereny wiejskie, gdzie występują lasy, zarośla, czy wrzosowiska, powinniśmy więc zaopatrzyć go oprócz zestawu przeciwko kleszczom w następujące rzeczy:

  • Odzież chroniąca przed kleszczami i innymi owadami. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiły się różne marki ubrań (importowanych głównie ze Stanów Zjednoczonych), które zabezpieczają przed ugryzieniami i ukąszeniami. Są to koszulki z długimi rękawami, spodnie, bluzy, lub kurtki. Nowoczesna technologia pozwala w nich skórze oddychać, dziecko nie odczuje więc dyskomfortu nawet w bardzo ciepłe dni. Odzież ma zazwyczaj wzmocnienia na łokciach i kolanach oraz elastyczne mankiety, nie pozwalające kleszczom pod nie wejść. Ubrania wykonane są z nylonu i spandexu tworzone bez zastosowania środków odstraszających owady. Chronią przed kleszczami, meszkami, mrówkami, a według niektórych producentów również komarami. Można ich szukać w internecie oraz wyspecjalizowanych sklepach z odzieżą turystyczną. Pamiętajmy, że najważniejszy jest maksymalny zasięg odzieży. Dzieci powinny koniecznie mieć parę jasnych długich spodni (ciemne kolory bardziej przyciągają kleszcze), koszulki z długim rękawem i kapelusz, lub czapkę. Zmniejszenie powierzchni odsłoniętej skóry oznacza ograniczenie liczby miejsc, które kleszcz może atakować.

  • Środek odstraszający owady. Ze względu na ich formę, możemy kupić: aerozole, kremy, żele, pudry, preparaty spot-on (kropelki aplikowane na szyję lub kark), roll-on (w tzw kulce) czy spraye. Mogą one chronić na dwa sposoby: odstraszający lub kontaktowy. Preparaty z pierwszej kategorii zawierają substancje zapachowe, które są nieprzyjemne dla kleszczy więc nie zbliżą się one do pokrytej nim skóry. Zazwyczaj tak działają spraye i aerozole, jednak ich działanie jest krótkotrwałe. Środki kontaktowe działają, gdy kleszcz już spróbuje wgryźć się w ciało. Większość naskórnych preparatów przeciw kleszczom sprawia, że substancje z nich, zawarte w mieszkach włosowych, kleszcz wsysa wraz z pierwszymi kroplami krwi, zanim wpuści ze śliną bakterie i pierwotniaki. Toksyczny środek preparatu zabija pasożyta, który sam odpada. Niektóre środki zawierają specjalny składnik nazywany DEET, jednak część naukowców sugeruje, że jego efekty nie są do końca zbadane, stąd nie jest do końca bezpieczny. Blokuje on receptory pasożyta na kilka godzin. Dostępne na rynku preparaty dla niemowląt i dzieci nie zawierają DEET, tylko naturalne środki aktywne, najczęściej roślinne.

  • Dużo mydła. Kleszcze są tak małe, że mogą pozostać niezauważone. Wzięcie prysznica zaraz po spędzeniu czasu na powietrzu jest szansa, by pozbyć się tych, które są na ciele, ale jeszcze nie zdążyły wgryźć się w skórę. Czas kąpieli to również idealna pora dla dziecka, aby dokładnie obejrzeć swoje ciało i stwierdzić, czy nie ma na nim śladów niechcianych gości. Należy pamiętać o takich miejscach, jak pachwiny, skóra głowy i zgięcia łokciowe oraz podkolanowe.

Ugryzienie przez kleszcza może mieć bardzo przykre konsekwencje, dlatego też uczulmy dziecko, żeby natychmiast zgłosiło swojemu opiekunowi, jakiekolwiek zmiany na skórze. Znaleziony w ciele kleszcz powinien być usunięty przez lekarza, pielęgniarkę lub osobę, która ma w tym doświadczenie i pozbędzie się go sprawnie i w całości, bowiem dużo przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe wiąże się właśnie z nieumiejętnym jego wyciaganiem (np. poprzez natłuszczanie skóry, lub usuwaniem go w kawałkach).

Strona Główna Fora Czas zielonych szkół i wycieczek szkolnych bez kleszczy

Ten wątek zawiera 3 odpowiedzi, ma 4 uczestników, i był po raz ostatni aktualizowany przez  bastek3 10 lat, 7 miesięcy temu.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć w tym wątku.